Sitodruk

Sitodruk – nazywany również serigrafią to najstarsza metoda wykonywania nadruków. W maszynie drukującej na prostokątnej ramie rozciągnięte jest specjalne, wykonane z metalu lub nylonu sito.

Ciekawostką może być fakt, że średnica oczek w tych matrycach (sitach) wacha się od 30 do 40 tysięcznych części milimetra. Do wykonania konkretnego nadruku – każda siatka zostaje odpowiednio przygotowana – drukarze tworzą na niej indywidualny wzór - dla każdego koloru oddzielny. Po skończonych przygotowaniach pod sitem układa się materiał do nadruku, a przez sito wtłacza się farbę drukarską. W elekcie otrzymujemy miliony mikroskopijnych jednokolorowych punktów układających się w zdefiniowany kształt. Kolejne kolory nanoszone są dokładnie w ten sam sposób – aż do uzyskania efektu końcowego. Uzyskany tą techniką wielokolorowy nadruk składa się z miliardów różnokolorowych mikroskopijnych punktów.

Technika sitodruku wykorzystywana jest przy tworzeniu wielkoformatowych reklam i plakatów, ale sprawdza się również przy zdecydowanie mniejszych gabarytowo nadrukach. Używana jest przy znakowaniu szkła, drewna, metalu, różnego rodzaju tkaninach jak i na papierze.